اخبار

جديترين خبرهاي دنياي املاك

چند نکته از مسئولیت های مشاورین املاک

photo6034831893498800432

⚖؛

#حقوق_تجارت

جزئيات حقوقي #مسئولیت‌های_مدنی_و_کیفری #صاحبان_دفاتر_مشاور_املاک
بخش اول

هر دلالی که بر خلاف قانون مربوط به دلالی عمل کند و عمل وي وصف مجرمانه مثل استفاده از ادبيات فريب‌دهنده و اغواکننده و مانور متقلبانه و سعي در مغبون کردن مشتري يا خريدار و ارائه اطلاعات غلط داشته باشد، عمل وي به‌عنوان کلاهبرداری یا مشارکت در آن قابل تعقیب و مجازات است.
در طول سال‌های اخیر بازار #مسكن روزهاي خوب و بدي را به خود ديده است. در برخي از برهه‌ها بازار جريان داشته و در دوره‌اي ديگر خريد و فروش راکد بوده است؛ اما موضوعي كه همواره وضعيت ثابتي داشته، اختلافاتي بوده كه بابت تنظيم غيرحرفه‌اي و غير رسمي قراردادهاي مربوط به انتقال #عين و #منافع مسكن ايجاد شده است.

سوال :از جمله حرفه‌های مورد نیاز جامعه کنونی، دلالی و به طور خاص حرفه مشاوران املاک است که به لحاظ نیازهای جامعه ویژگی حرفه‌ای بودن این امر، بايد با دقت و ظرافت، حدود مسئولیت‌ها و تکالیف و وظایف او معین شود، بنابراين در قانون تجارت به چه مواردي در اين رابطه اشاره شده است؟

پاسخ : قانونگذار در قوانین مختلف به بیان تکالیف و الزامات و تعهدات دلال پرداخته و شرایط خاصی را برای ورود به این حرفه مقرر داشته است، به طوري كه مطابق قانون تجارت اشخاصی که به هر قسم عملیات دلالی یا #حق‌العمل‌_کاری یا #عاملی مبادرت می‌کنند #تاجر به شمار می‌آیند و همچنین تصدی به هر نوع تأسیساتی که برای انجام بعضی امور ایجاد شده از قبیل تسهیل معاملات ملکی، تجارت محسوب می‌شود.

⚖ طبق ماده 335 قانون تجارت، دلال کسی است که در مقابل اجرت، واسطه انجام معامله شده یا برای کسی که می‌خواهد معامله انجام دهد طرف معامله پیدا می‌کند. البته در قانون تعريفي از دلالان نشده است.

سوال :شما چه تعريفي از دلال داريد؟ و آيا بر اي انجام معاملات مختلف در حوزه‌هاي گوناگون دلال خاص آن حرفه وجود دارد؟

پاسخ : #دلال واسطه و میانجی فروشنده و خریدار است؛ کسی که دلالی را شغل معمولی خود قرار می‌دهد تاجر محسوب می‌شود و برای انجام دلالی باید پروانه داشته باشد.

دلالی انواع مختلفي همچون دلالی برای معاملات ملکی، دلالی برای معاملات تجارتی و دلالی برای خواربارفروشی و سایر امور شهری دارد.

دلال معاملات ملکی یا متصدي معاملات املاك به شخص حقيقي يا حقوقي گفته مي‌‌شود كه با رعايت كامل ضوابط و مقررات قانوني و دريافت پروانه كسب از اتحاديه ذيربط صرفاً در امور مشاوره، خريد و فروش، رهن و اجاره املاك و ابنيه اشتغال ورزد.

امروزه در مشاغلی مانند مشاورین املاک علاوه بر اینکه ورود افراد به این مشاغل مهارتهای خاص و تخصصی لازم است، مقررات خاصی نیز وجود دارد.

سوال : آیا عواقب بي‌توجهی به مسوولیت سنگینی که در همه مشاغل دیگر به خصوص مشاغل آزاد، همواره صاحب شغل را تهدید می‌کند، در حرفه مشاوران املاک هم مصداق دارد؟! و به‌عبارتی جایگاه تکریم مشتری و حمایت از حقوق وی در این حرفه کجاست؟
پاسخ : متاسفانه فرهنگ غالب در حرفه مشاوران املاک در برابر پرسش اول، پاسخ روشن و مستدل ندارد، این فرهنگ در مواجهه با پرسش دوم هم معمولا این گونه پاسخ می دهد: “مشتری با میل و رغبت خودش اقدام به معامله می‌کند و بعد از عقد قرارداد، مسئولیت خوب یا بد معامله با خود طرفین است.”

البته در این حرفه، هستند افرادی که بنگاه مسکن تحت مدیریت آنها امن‌ترین جا برای کسب انواع مشاوره‌های ملکی است بدون آنکه ذره‌ای از منافع واقعی مشتری توسط مشاوران املاک در این بنگاه‌ها، نادیده گرفته شود.

سوال : آیا دلال می‌تواند در معامله ملک یا #آپارتمان که به‌عنوان دلال انجام می‌دهد خودش هم ذی‌نفع باشد؟

پاسخ : بله، اولا می‌تواند علاوه بر شغل دلالی شخصاً نیز تجارت کند. برای مثال به امر صرافی بپردازد. ثانیاً می‌تواند در معامله‌ای به‌عنوان دلال انجام می‌دهد خود نیز سهیم یا ذی‌نفع باشد.
املاک شریف مشاور رایگان شما در کلیه امورمربوط به خرید ، فروش ، اجاره ورهن املاک درسراسر ایران
درسایت وکانال ماراواردشویدتاباافتخاردرکناشماباشیم
@Amlakesharif
تلفن. 01333851644
www.shbs.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *